Wybrane artykuły


Urywki z artykułów amerykańskich

...

Na przekór ekstra kosztom, większość diet jakie są na rynku jest nieefektywnych,
Spójrzmy prawdzie w twarz - mówi dr Stephen Gullo, lekarz z Nowego Yorku, autor
"The Thin Commandments Diet" - ten rynek to jedyny na którym klienci ponoszą klęskę.

Leah Hoffmann and Lacey Rose, Forbes,  4/13/2005


Kłamstwa przemysłu fitness

Prawdą jest, że przeciętny człowiek zdecydowanie wolałby przejść na dietę lub wziąć tabletkę, a nie uprawiać ćwiczenia. Dlatego branża fitness, z 17,6 miliardów dolarów rocznych przychodów, blednie w porównaniu z dietą i przemysłem odchudzania, która przekracza 40 mld dolarów. Nawet przemysł suplementowy, z ponad 20 miliardów dolarów rocznych przychodów, wyprzedza branży fitness. I chociaż ok TYLKO. 5% klientów branży dietetycznej odnosi sukces, każdego roku na dietę gotowych jest przejść aż 50 milionów Amerykanów. Dlaczego? Odpowiedź jest prosta. Kiedy ludzie myślą o ćwiczeniach, odnoszą je do pracy. Nawet amerykański zwrot używamy do opisu ćwiczenia WORKout (trening). Prawda jest taka, że przeciętny Amerykanin spędza większość życia w pracy  zawodowej. Kto chce więcej pracy? Chcemy bawić się. Chcemy odpocząć. Chcemy uciec od rzeczywistości pracy, Ćwiczenie jest ostatnią rzeczą, którą chcesz zrobić. Zamiast tego, chcemy drogi na skróty, a dążenie do szybkiej i taniej naprawy kondycji/linii/zdrowia jest otwartym zaproszeniem pasożytów od  zdrowia i kondycji.

Craig Pepin-Donat, The Fit Advocate, 10 grudnia 2007

(patrz też strona o takim samym tytule https://www.facebook.com/FitnessLies )


Epidemia otyłości

Ponad jedna trzecia dorosłych Amerykanów (72 miliony ludzi) i 17% amerykańskich dzieci jest otyła. Na przestrzeni lat 1980 - 2008 wskaźnik otyłości wśród dorosłych wzrósł dwukrotnie, a dla dzieci aż trzykrotnie. Przez ostatnie dekady wskaźniki otyłości dla wszystkich grup społecznych niezależnie od płci, rasy, wieku, zamożności, wykształcenia lub miejsca zamieszkania znacząco wzrosły.

Konieczność podjęcia kroków

Powodów epidemii otyłości w Stanach Zjednoczonych jest wiele i wiążą się one między innymi ze sferą socjalną, ekonomiczną, środowiskową. Nasze społeczeństwo jest określane jako promujące brak aktywności fizycznej oraz niezdrowe jedzenie. Aby poradzić sobie z tym problemem, konieczne jest odniesienie się do niego na wielu poziomach, od społeczności poprzez szkoły, miejsca pracy, po zakłady opieki zdrowotnej. Polityka i kształtowanie przestrzeni życiowej promującej zdrowy tryb życia jest najskuteczniejszą metodą walki z otyłością.

fragment z artykułu na temat otyłości ze strony http://www.cdc.gov/chronicdisease/resources/publications/AAG/obesity.htm
- Centrum Leczenia i Zapobiegania Chorobom - niezależna organizacja rządowa USA


Fakty od Międzynarodowej Organizacji Zdrowia

http://www.who.int/dietphysicalactivity/publications/facts/obesity/en/ 

Fakty

Na całym świecie żyje ponad miliard ludzi z nadwagą, z czego ponad 300 milionów jest otyłych.
Nadwaga i otyłość stanowczo zwiększają ryzyko chorób chronicznych, takich jak cukrzyca typu 2, choroby krążenia, nadciśnienie, wylew i niektórych odmian raka.
Do głównych przyczyn należy zaliczyć spożywanie wysokoenergetycznych posiłków zawierających wysokie ilości tłuszczy nasyconych oraz niską aktywność fizyczną.


Nowa epidemia

Trudności w pozyskiwaniu wystarczających ilości pożywienia stale towarzyszyły ludziom przez tysiąclecia. Dzisiaj otyłość to globalny problem dotykający jednej trzeciej Amerykanów. Kolejna jedna trzecia ma nadwagę.
Obesity is complex: Badacze wyjaśnili jej podstawy związane z metabolizmem, uwarunkowaniami genetycznymi i neurologicznymi, jednak wiedza ta nie zaowocowała znalezieniem rozwiązania globalnego kryzysu zdrowotnego.
Behavior focus: Stosowanie technik używanych w leczeniu autyzmu, jąkania się oraz alkoholizmu mogą okazać się najbardziej skuteczne w walce z otyłością.
Next steps: Badania dowodzą, że kontrolowanie kalorii, ćwiczenia, posuwanie się krok po kroku do przodu oraz dołączenie do grupy wsparcia dają spore szanse na sukces.

David H. Freedman, Scientific American Magazine,  18.01.2011
http://www.scientificamerican.com/article.cfm?id=how-to-fix-the-obesity-crisis 
 


cdn.

Share


Copyright Leszek Korolkiewicz 2012            info@i-dlaCiebie.pl    do www.fitness.i-dlaCiebie.pl      do www.i-dlaciebie.pl